- Objętość: 0,07L do 3,5 L
- Ciśnienie robocze: 210, 250 i 350 barów
- Korpus akumulatora: spawany, wykonany ze stali
- Media robocze: Ciecze zaliczane do 2 grupy wg PED 97/23/EC oraz zgodne z tabelą odporności membran. Zalecana czystość mediów 19/17/14 wg NAS 1638-KJ8
- Temperatura robocza: w wersji standardowej -10ºC do + 80ºC. Dostępne na życzenie -40ºC do + 120ºC
- Powłoka ochronna: pokrycie ekologiczną farbą czarną podkładową (RAL 9005) wg standardu C4H
- Przyłącze olejowe: gwint wewnętrzny G1/2” –G ¾”
- Membrana: NBR lub ECO
- Ciśnienie wstępnego ładowania: Stosunek ciśnienia wstępnego ładowania do ciśnienia maksymalnego nie powinien być wyższy niż p0/p2=1:8
- Wykonanie: wg przepisów PED 97/23/EC
Hydroakumulatory membranowe MEAK
Hydroakumulatory membranowe – budowa
Akumulatory membranowe ze względu na swą budowę są najprostszymi konstrukcyjnie z rodziny akumulatorów hydraulicznych. Ich zasadniczym elementami jest korpus stalowe składający się z dwu zespawanych ze sobą sfer oraz membrana umocowana w środku korpusu.
Hydroakumulator membranowy wyposażony jest w górnej części w zawór gazowy, zwykle w formie śruby imbusowej. W dolnej części akumulatora hydraulicznego znajduje się króciec, który zamykany jest metalowym grzybkiem zwulkanizowanym z membraną. Elementem separującym azot od oleju jest membrana, której ruchy zależne od stosunku ciśnienia oleju i azotu, sterują grzybkiem. Akumulatory są napełniane azotem pod ciśnieniem zależnym od ich aplikacji.
Akumulatory membranowe zostały opracowane w latach 60 ubiegłego wieku do samochodowych układów ABS. Wkrótce jednak, okazało się, że ich zastosowanie może być znacznie szersze, ale ze względu na ich wielkość w dalszym ciągu są najczęściej stosowane są w maszynach mobilnych.
Typowe aplikacje akumulatorów membranowych to:
- Awaryjne układy hamulcowe w maszynach roboczych
- Układy tłumienia drgań (RDS) w ładowarkach kołowych i wózkach widłowych
- Układy hamowania silników
- Układy wspomagania wydatku w silnikach hydraulicznych
- Tłumiki ruchu narzędzi roboczych w maszynach rolniczych
- Układy wspomagania pracy skrzyni biegów
- Awaryjne układy otwierania drzwi
- Układy pozycjonujące
Akumulatory membranowe w przeciwieństwie do akumulatorów tłokowych i przeponowych w zdecydowanej większości są nierozbieralne i nienaprawialne.